Періодично на наших консультаціях батьки показують чи надсилають відео, від яких на мить завмирає серце. На них молоді батьки перекидають своїх малюків з руки в руку, хапають їх за ногу головою вниз, тощо. Це вони називають динамічною гімнастикою для немовлят. І відповідно, ряд батьків запитують нашу думку.
Команда професійних тренерів з раннього фізичного розвитку і сенсорної інтеграції #Jo.Ha.Ku. не підтримує застосування системи і окремих елементів динамічної гімнастики для дітей у ранньому віці. Ось наші аргументи:
1. Ефективність динамічної гімнастики для малюків науково НЕ доведена. Розгалуження методики вузько обговорюються лише на непрофесійних інформаційних майданчиках, практикуються батьками-нелікарями на своїх дітях, і ці навички не можуть бути поширені масово з огляду на великий діапазон особливостей здоров’я і фізичного потенціалу дітей усього світу. Автори методики базують свої знання на припущенні, що у давнину батьки підкидали своїх дітей, крутили за ноги та руки, тощо, тому діти активно задовольнялися свою природною потребою в русі.
2. Потреба в русі для дітей – доведена, однак цей рух повинен бути ініційованим бажанням досліджувати світ і імпульсом у мозку, для того, щоб утворити важливі нейронні зв’язки. Пасивні вправи для дітей мають ту ж ефективність, як і для дорослих: уявіть, якщо вас асистент переверне у повітрі, ви після цього навчитеся безпечно робити сальто самостійно?
3. Відсутність системи і стандартів навчання, освіти, критеріїв оцінки якості та безпеки занять.
4. Високий ризик травмування дітей. Зв'язки та м'язи дітей до 18 місяців дуже рухливі, м'язи незміцнілі, а деякі, з огляду на вік, нерозвинуті. Сили, які діють на тіло дитини суттєво перевищують допустимі навантаження. Наприклад, при розкручуванні і перехопленні малюка за одну ногу на один тазостегновий суглоб дитини діє доцентрова сила додана до сила тяжіння від ваги усього тіла. Це у 10 разів перевищує норму. Усі це може стати причиною грос-травмувань (вивихи та підвивихи різних груп суглобів, розтягнення м’язів, переломи кінцівок, підвивихи шийного відділу хребта, крововиливи в головний мозок чи наднирники, струс головного мозку) і мікро-травмувань (мікро-тріщини м’язових тканин, мікро-крововиливи у мозок і м’які тканини тощо).
5. Дитина у перші 28 діб (особливо) і далі у перші місяці життя має дуже обмежений енергетичний ресурс для подолання стресу. Це захисна функція, яка не дає можливість точно визначити, чи є негативне ставлення до динамічної гімнастики, чи ні, також, дитина у такому віці не може сповіщати про дискомфорт від мікро-травмувань;
6. Не варто намагатися пришвидшити природу. Природа і розвиток дитини має свої етапи і свою швидкість: дитина спочатку визначає своє тіло у просторі, далі перевертається, сідає, стає. Якщо звичайний перебіг розвитку нагально не потребує «польотів» – вони не потрібні.
7. Для того, щоб правильно зчитувати емоції дитини, потрібно накопичити дані спостережень, адже у перші два місяці життя малюка легко переплутати реакцію "подобається" з надмірною реакцією на стрес у вигляді завмирання, самозаспокоєння пальцем у роті, нервового сміху чи навіть засинання;
8. Сьогодні існує багато більш м’яких і обачних методів фізичного розвитку малюків. Важливо зважити, чи вибір є для батьків єдиним можливим.
Ми дуже вітаємо бажання займатися розвитком своїх дітей. Саме тому закликаємо робити це зважено, обережно, попередньо отримавши консультації ортопеда, невролога, педіатра. Завжди можна обрати більш безпечні вправи і методики раннього фізичного розвитку (як от #JoHaKu) і не йти у найекстремальніші підходи.
У офлайн і онлайн курсах #Jo.Ha.Ku зібрані лише фізіологічні природні для організму дитини рухи за віком! Ми даємо батьками можливість практикувати з малюками безпечні рухи для розвитку усього, що пропагує динамічна гімнастика для малюків: вестибулярного апарату, пропріоцепції, сили м'язів тощо.
А ви погоджуєтесь із твердженням, що динамічна гімнастика небезпечна для немовлят?
Так, наведені аргументи цілком об'єктивні
Ні, наведених аргументів недостатньо
Не зрозуміло
Мені потрібна консультація з цього питання